منبت ملایر، بر بام دنیا

ملایر در سال ۱۳۹۵ به طور رسمی به عنوان «شهر ملی منبت ایران زمین» به ثبت رسید، از آن ‏زمان تاکنون میزان تولید منبت در این شهرستان ۳۰ درصد افزایش داشته است.‏

نزدیک نیم قرن است که صدای مُغار و حکاکی روی چوب با دستان هنرمند و توانای منبتکاران خطه ملایر و جوکار در گوش این دیار پیچیده و بعد از کار شبانه روزی و مایه گذاشتن از نور چشم، ماحصلش مبلمانی زیبا و فاخر می شود برای زینت بحشیدن به منازل و یا تابوی کنده کاری شده روی دیوار، گلدان، قلمدان و … این هنر اصیل ایرانی از گذشته تا به امروز همواره مورد توجه بوده و در آثار حجمی و تزئینی فراوانی به کار گرفته شده است.

فعالیت ۲۰۰ فروشگاه و نمایشگاه مبل منبت و سایر محصولات مرتبط، تأسیس چهار اتحادیه و تشکل های فعال صنفی، تأسیس دانشکده ویژه هنر منبتکاری، فعالیت مستقیم و غیرمستقیم حدود ۳۳ هزار نفر در این زمینه، تولید سالانه ۷۰ هزار دست مبلمان منبت و در ملایر و صادر کردن آن به اقصی نقاط ایران و جهان بخشی از ظرفیت بالای این شهرستان در زمینه هنر- صنعت منبت به شمار می رود و در واقع ملایر بیش از ۶۰ درصد تولید مبل منبت کشور را به خود اختصاص داده است.

حدود یک سال است که عزم ملایری ها برای ثبت جهانی این هنر- صنعت مصمم شده و تلاش می کنند تا با تأمین شاخص های ثبت جهانی، از دروازه های کشورهای دیگر عبور کرده و برند جهانی را از آن خود کنند.

دوم دی ماه امسال هیئتی متشکل از دکتر غاده هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، دکتر کوین موری مشاور و معاون منطقه آسیا و اقیانوسیه در شورای جهانی صنایع دستی و ویدا توحیدی مسئول ثبت شهرهای ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هدف پیگیری ثبت جهانی منبت ملایر به این سفر کردند.

با این سفر، شمارش معکوس برای ثبت جهانی منبت ملایر آغاز شد و در این سفر یک روزه بازرسان شورای جهانی صنایع دستی در راستای بررسی فنی و کارشناسی روند ثبت جهانی منبت ملایر، میهمان ملایری ها بودند و از ظرفیت و پتانسیل بی نظیر مبل و منبت ملایر بازدید کردند.

منبت ملایر ثبت جهانی شد

تا اینکه سرانجام هشتم بهمن ماه وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی از ثبت جهانی شهر جهانی منبت خبر داد و گفت: شورای جهانی صنایع‌دستی به تازگی سه شهر و یک روستای ایران را در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ثبت کرده است و با ثبت این چهار شهر و روستا، تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران در این فهرست از ۱۰ به ۱۴ رسید تا همچنان ایران رتبه اول جهان را از این لحاظ دارا باشد.

علی اصغر مونسان با اشاره به عناوین شهرها و روستاهای ثبت شده از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی، افزود: شیراز از استان فارس به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی، زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله، ملایر از استان همدان به عنوان شهر جهانی مبل منبت و روستای قاسم‌آباد از استان گیلان به عنوان روستای جهانی چادر شب‌بافی در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار جهانی تاکنون ۴۸ شهر و روستا در دنیا به عنوان شهر یا روستای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده‌اند که ۴۰ شهر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، سه شهر در آمریکای لاتین و دو شهر در اروپا بوده‌اند.

مونسان با اشاره به حفظ رتبه برتر ایران از لحاظ تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی، گفت: ایران با ثبت ۱۱ شهر و سه روستای جهانی، با مجموع ۱۴ عنوان شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی، مقام نخست را در میان کشورهای جهان دارد. کشور چین با ثبت شش شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: پیش از این، تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع‌دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ‌ها، لالجین همدان برای سفال، ملایر همدان برای انگور، مریوان کردستان برای کلاش‌بافی(گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله‌بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری ۷۰۰۰ ساله‌ در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده‌اند.

مونسان یادآورشد: نخستین بار است که شورای جهانی صنایع‌دستی چهار پرونده از ایران را به طور هم‌زمان بررسی می کند.

کلیدواژه : بهسان مبل ملایر
محمود کرامت
ارسال دیدگاه