ملایر پایتخت مبل و منبت کشور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز همدان، اردیبهشت پارسال شهرستان ملایر به عنوان “پایتخت مبل و منبت کشور” انتخاب شد.
علت انتخاب ملایر هم برای قدمت زیاد تولید مبل و منبت در این شهرستان و هم تعداد زیاد کارگاهها و میزان اشتغال بالا در این حوزه بود.
در این شهرستان با چوب های راش، گردو، چنار ، انواع مبل و منبت در سه نوع مصری، کلاسیک و مدرن و با سبکهای گل درشت، گل ریز، انگلیسی، پشت بیضی ، خرچنگی ،متکایی ،دسته چوبی، نیلوفری، سوزنی، سه بعدی ،کلاسیک ، استیل و راحتی تولید و به بازار عرضه می شود.البته باید به مبل و منبت ها ، سایر مصنوعات همچون میز غذاخوری ،میزمطالعه ،صندلی،تخت خواب و آثار تزئینی را هم اضافه کرد.ملایر پایتخت مبل و منبت کشور: فرصت ها و چالش ها
بر اساس گفته آقای “کریمی” ، رئیس هیات مدیره مبل و منبت شهرستان ملایر در این شهرستان سالانه حدود۶۰ هزار سرویس مبل و منبت تولید می شود که حدود۶۰ درصد تولید مبل و منبت کشور را شامل می شود که این رقم خود گویای جایگاه تولید ملایر در کشور است.
مسئولان شهرستان ملایر در طول چند سال گذشته توانسته اند با اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب سهم قابل توجهی از بازار را نصیب خود کنند.
رئیس هیات مدیره مبل و منبت ملایر از ساخت سایت سه زیانه بازار مبل و منبت توسط یکی از بهترین طراحان سایت خبر داده و گفته اطلاعات کامل از نمایشگاه‌های مبل و منبت ملایر، پخش آنلاین و زنده جشنواره مبل و منبت ، اطلاعات کامل در خصوص مبل و منبت از قابلیت‌‌های این سایت است”.
برگزاری جشنواره مبل و منبت در سطح ملی یکی از اقداماتی است که موجب رونق بازار این محصول در این شهرستان شده است.
استاندار همدان در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره مبل و منبت از پیگیری جهانی شدن مبل و منبت خبر داده و گفته مقدمات کار انجام شده و قول می دهیم که آنرا به ثبت جهانی برسانیم.
جشنواره ملی مبل و منبت فرصت بسیار مناسبی برای شهرستان ملایر است تا بتواند همزمان اهداف متنوعی را پیگیری کند.
میزان اشتغال در تولید مبل و منبت ملایر
یکی از دستاوردهای معرفی تولیدات مبل و منبت شهرستان ملایر ایجاد بازارهای جدید ، تولیدات بیشتر و نیاز به اشتغال جدید است.
بر اساس آمارها مبل و منبت توانسته اشتغال قابل توجهی در شهرستان ملایر ایجاد کند.ملایر پایتخت مبل و منبت کشور: فرصت ها و چالش ها
“رئیس هیات مدیره بازار مبل ملایر” ، تولید مبل و صنعت منبت کاری را بعد از کشاورزی و باغداری ، یکی از ارکان اصلی اشتغال در ملایر می داند و می گوید : هم اکنون هشت هزار و ۴۰۰ منبت کار در ملایر به طور مستقیم و حدود ۲۵ هزار نفر غیر مستقیم مشغول به کارند و با توجه به فعالیت زیرمجموعه هایی نظیر رنگ کار، نجار، ماشین کار و پارچه کوب که در خارج از کارگاه‌های مبل فعالیت دارند، هر کارگاه بین ۳ تا ۱۵ نفر اشتغالزایی می کند .
“آقای کریمی” می افزاید : “برگزاری جشنواره ملی مبل و منبت موجب رونق بازار شده و در مقایسه با پارسال حدود ۸ درصد افزایش تولید و ۵ درصد افزایش اشتغال را به دنبال داشته است.”
آقای “ولدی” فرماندار ملایر یکی از دستاوردهای ایجاد اشتغال در صنعت مبل و منبت را جلوگری از مهاجرت به شهرها می داند.
او می افزاید : “دولت چند سالی است که تسهیلات روستایی مناسبی را برای ایجاد اشتغال به درخواست‌کننده‌ها داده است که توانسته برای ایجاد اشتغال موثر باشد”.
آقای “احمدوند” که در این جشنواره محصولات خود را عرضه کرده است معتقد است برگزاری اینگونه جشنواره ها می تواند در فروش محصولات و رونق فروشگاهها و ایجاد اشتغال تاثیرگذار باشد.
معرفی جاذبه های گردشگری
برگزاری جشنواره مبل و منبت در شهرستان ملایر می تواند زمینه مناسبی برای جذب گردشگران به این نقطه از کشور شود.ملایر پایتخت مبل و منبت کشور: فرصت ها و چالش ها
شهرستان ملایر دارای ۳۴۰ جاذبه طبیعی، تاریخی و گردشگری است که ۲۰۰ اثر به ثبت ملی رسیده است.
این جاذبه ها در سالهای گذشته مغفول مانده و فرصت کمتری برای معرفی این جاذبه ها به دست آمده است.در ایام جشنواره دوم که پارسال برگزار شد حدود۸۰ هزار نفر از ملایر دیدن کردند.در واقع برگزاری جشنواره و تبلیغات برای آن بهانه ای شد تا گردشگران به نقاط دیدنی و جاذبه های این شهرستان هم توجه و از آن دیدن کنند.
ظرفیت بالای فروش داخلی و صادرات مبل و منبت
در شرایط اقتصادی امروز که تحریم ها موجب شده تا اقتصاد تک محصولی که بر پایه فروش نفت قرار دارد ، دچار ضعف و درآمد ارزی کم شود ، ایجاد راههای جایگزین می تواند دردهای اقتصاد را تا حدودی التیام بخشد.تولید مبل و منبت خود یک جایگزین است که تا حدودی توانسته موجب درآمد برای کشور شود.ملایر پایتخت مبل و منبت کشور: فرصت ها و چالش ها
تاکنون دو دوره جشنواره به صورت ملی در این شهرستان برگزار شده و مورد استقبال خوب هم وطنان از سراسر کشور قرار گرفته است.
برخی آمارها از گردش مالی حدود۴۲۰ میلیارد تومانی مبل و منبت در جشنواره دوم خبر می دهند که بسیار قابل توجه است.هم اکنون هم جشنواره سوم از تاریخ ۲۱ مرداد در این شهرستان آغاز شده و تا اول شهریور ادامه دارد.برخی گمانه زنیها حاکی از این است که با تسهیلاتی که برای خریداران در نظر گرفته شده است میزان فروش امسال در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصدی افزایش یابد.
رئیس هیات مدیره تولید مبل و منبت شهرستان ملایر معتقد است تولید مبلمان ملایر ظرفیت بالایی دارد و می تواند کمک مناسبی برای صادرات و ارزآوری باشدو این صنعت نیاز به حمایت و فراهم شدن زیرساخت ها برای صادرات به اروپا و همه کشورهای جهان را می طلبد که باید این اتفاق بیفتد.
آقای کریمی می افزاید :”در حال حاضر مبلمان ملایر به کشورهای گرجستان، ارمنستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، کردستان عراق و بغداد صادر می شود و مبل ملایر در صورت فراهم شدن زیرساخت های حمایتی و بسترهای لازم برای حضور در بازارهای جهانی این ظرفیت را دارد که میزان تولید، صادرات و اشتغالزایی خود را افزایش دهد”.
خام فروشی بیش از ۵۰ درصد تولیدات
متاسفانه به علت کامل نبودن چرخه تولید و کمبود زیر ساخت ها در “شهرک مبل و منبت حاجی آباد ملایر” گفته می شود که حدود نیمی از محصولات به صورت خام به استانهای تهران و شیراز و اصفهان ارسال و بعد از تکمیل شدن به نام آن استانهای به فروش می رسد.ملایر پایتخت مبل و منبت کشور: فرصت ها و چالش ها
رئیس هیات مدیره مبل و منبت ملایر در این زمینه می گوید:”علت این خام فروشی به علت کمبود زیرساخت ها و نبود صنایع تکمیلی است که اگر این موارد ایجاد شود همه تولیدات را خودمان در ملایر تکمیل و به بازار عرضه می کنیم.”
آقای کریمی می افزاید:”شهرک حاجی آباد به روز نیست ، امکاناتش کم است واز نظر بهداشتی و آب و برق و گاز هم کمبود دارد.”
آقای آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس هم در افتتاحیه سومین جشنواره مبل و منبت گفته که باید زیر ساخت ها در شهرک حاجی آباد را ایجاد و تقویت کنیم.
محمود کرامت
ارسال دیدگاه